Historie skautingu

Autor: V.Tom <matousekt(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 03. 09. 2009Psal se rok 1907, když britský důstojník ve výslužbě Robert Baden-Powel (1857-1941) zorganizoval tábor na ostrově Brownsea pro 20 chlapců z Londýna. Tento okamžik je považován za vznik světového skautingu. Skauting si u britských chlapců rychle získal oblibu a jeho popularita, stejně jako počet členů, rychle rostly. Dnes, po více než 100 letech od tohoto okamžiku, je skauting mezinárodním hnutím sdružujícím více než 40 milionů členů ve 216 zemích a teritoriích světa, čímž představuje největší mezinárodní organizací pro děti a mládež na světě.

Do českých zemí přinesl skauting v roce 1911 pedagog prof. Antonín Benjamin Svojsík (1876-1938). V českých poměrech se už od počátku vžil název Junák. Během historie českého státu byl skauting třikrát zakázán totalitními režimy (nacisty a 2x komunisty), neboť proti totalitě vždy aktivně vystupoval. Naštěstí po těchto dobách temna získává v posledních letech na popularitě a jeho základna v ČR čítá zhruba 50000 členů.

Smyslem skautingu je maximální rozvoj jednotlivce a jeho proaktivní působení ve světě a v životě. K tomu jsou skauti vedeni systémem výchovy a sebevýchovy vedoucí k upevňování charakteru, vytváření hodnotového systému, rozvoji dovedností a znalostí. Díky všestrannosti skautského výchovného programu si zde každý může najít to své.Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Baden-Powell a http://verejnost.skaut.cz