Hlavní menu
Anketa
Který hudební nástroj je ti nejbližší?

housle (2187 hl.)
 
elektronické klávesy (963 hl.)
 
harfa (942 hl.)
 
bubny (866 hl.)
 
zobcová flétna (892 hl.)
 
kontrabas (860 hl.)
 
trumpeta (926 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7636
Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Vyhledávání
Vyhledat text

Administrace

Historie skautingu

Psal se rok 1907, když britský důstojník ve výslužbě Robert Baden-Powel (1857-1941) zorganizoval tábor na ostrově Brownsea pro 20 chlapců z Londýna. Tento okamžik je považován za vznik světového skautingu. Skauting si u britských chlapců rychle získal oblibu a jeho popularita, stejně jako počet členů, rychle rostly. Dnes, po více než 100 letech od tohoto okamžiku, je skauting mezinárodním hnutím sdružujícím více než 40 milionů členů ve 216 zemích a teritoriích světa, čímž představuje největší mezinárodní organizací pro děti a mládež na světě.

Do českých zemí přinesl skauting v roce 1911 pedagog prof. Antonín Benjamin Svojsík (1876-1938). V českých poměrech se už od počátku vžil název Junák. Během historie českého státu byl skauting třikrát zakázán totalitními režimy (nacisty a 2x komunisty), neboť proti totalitě vždy aktivně vystupoval. Naštěstí po těchto dobách temna získává v posledních letech na popularitě a jeho základna v ČR čítá zhruba 50000 členů.

Smyslem skautingu je maximální rozvoj jednotlivce a jeho proaktivní působení ve světě a v životě. K tomu jsou skauti vedeni systémem výchovy a sebevýchovy vedoucí k upevňování charakteru, vytváření hodnotového systému, rozvoji dovedností a znalostí. Díky všestrannosti skautského výchovného programu si zde každý může najít to své.Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Baden-Powell a http://verejnost.skaut.cz

Informační e-mailVytisknout článek

Návrh a realizace: Skřet, Redakční systém:phpRS